Tatarcık İlaçlama

Tatarcık denilen canlı bir sinek türüdür. Tüylü vücut yapısı nedeniyle kelebeklerle çok karıştırılırlar. Boyları 3-5 mm civarındadır.

Tatarcıklar pis olan haşereleridr ve genellikle hayvan ağıllarında, kümes hayvanlarında, pis kokulu alanlarda, çamurluklarda, bataklıklarda, hayvan artıkları üzerinde ve lağım sularında yaşarlar. 

Genellikle kuytu karanlık ve nemli yerlerde yaşarlar ve geceleri aktif olarak insanları ısırırlar.  İnsanları ısıran tatarcıklar vücutta kabarcıklara, şişmelere ve kaşıntılara sebep olur. Tatarcıklar kan emerek beslenen parazitlerdir. . Tatarcık ısırması sonrası insanlarda birçok hastalık bulaştırırlar.

 

Tatarcık ısırması ile insana bulaşan hastalıklar:

1-Tatarcık humması
2-Tavuk hastalığı
3-Şark çıbanı
4-Viral hastalıklar
5-Bağırsak hastalıkları
6-Ateşli hastalıklar

Tatarcıklar tarafından ısılan insanlarda görülen belirtiler;

Ateş, baş ağrıları, iştahsızlık, kabızlık, boğaz ağrıları,  mide bulantısı, eklem ve kas ağrılar ve kusma gibi belirtiler tatarcık ısırması belirtileridir.

TATARCIK İLE MÜCADELE

Tatarcıklar ile mücadele geç kalınmadan ve etkili ilaçlar kullanılarak profesyonel ilaçlama firmaları trafından yapılmalı. Tatarcıklar geceleri aktif olan canlılardır bu bakımdan ilaçlama işlemi ya akşam saatlerinde yada sabah erken saatlerinde günün tam aydınlanmadığı  loş olduğu saatlerde yapılmalı.

Tatarcık ilaçlamada farklı yöntemler kullanılır. En etkili yöntem sisleme ve boyama yöntemleridir. Tatarcık ilaçlaması profesyönel ilaçlama firmaları tarafından yapılırsa kesin sonuç alınır. 

-


Wow Desing
WOW
DESİNG