info@biyoka.com.tr
0 850 885 1001
0 507 352 2492
Haşere İlaçlama Yöntemleri, Fare İlaçlama Yöntemleri
Haşere İlaçlama Yöntemleri, Fare İlaçlama Yöntemleri
Haşere İlaçlama Yöntemleri, Fare İlaçlama Yöntemleri

Böcek İlaçlama Nasıl Yapılır?

Haşere ilaçlama yöntemi; haşerenin türüne, bulunduğu ortamın hangi ilaçlama yöntemine uygun olduğuna ve maliyeteti en aza indirgeyerek maksimum verim alınmasına bağlı olarak uzmanlar tarafından en uygun yöntem olacak şekilde seçilmektedir.

ı) Kimyasal İlaçlarla Haşere Mücadelesi

Kimyasal mücadele, sentetik olarak üretilen ilaçlar kullanılarak yapılan haşere ilaçlamasıdır ve bunun bir kaç çeşidi bulunmaktadır.

Kimyasal Haşere ilaçlama Çeşitleri

Böcek Üreme Alanlarına Hacimsel Uygulama:

Karasineklerin ve sivrisineklerin üreme alanları olan çöplükler, su birikintileri, atık alanlar vb.yerlere larvasit denilen ve bu haşerelerin larvaları üzerinde etki gösteren kimyasal ilaçlar ile yapılmaktadır. İlaçlamada kullanılan larvasit ilacının kalitesine ve çeşidine bağlı olarak 3 aya kadar etkilisii sürdürebilmektedir. Çöplüklerde, su birikintilerinde, foseptik alanlarda, durun sularda, süs havuzlarında ve kanalizasyonlarda başarılı bir şekilde mücadele yapılabilmesi için yaz mevsimi boyunca bu tür ilaçlarla periyodik olarak uygulama yapılması gerekmektedir.

Haşerelerin Üreme Alanları, Dinlenme Alanlarına Yapılan, kalıcı, rezidüel de denilen Oldukça Etkili İnsektisit Uygulama:

Çeşitli pülverizatörlerle yapılan uygulamadır. Uygulandığı yerlerde ilacın kalitesine ve çeşidine göre 6 aya kadar etkili olmaktadır. Son zamanlarda üretilen mikrokapsül haşere ilaçları uygulandıkları alanlarda uzun süre kalıcılığını korumaktadır. İLAÇLAMA sırasında ortamda bulunan canlı böceklere etki göstererek anında ölmelerine sebep olur. Ölmeden önce bıraktıkları yumurtalardan çıkan bireyler de ilaçla temas ettiği anda öleceklerdir. 


Hacimsel Uygulama:

Açık alanlarda uygulanan ve uçkun denilen haşerelerle mücadele etmek amacıyla kullanılan yöntemdir. Su veya mazotla seyreltilen ilaçlar, açık alanlarda atomizör veya pülverizatör denilen aletlerle havaya püskürtülerek uygulanır. Sokak, cadde, bahçe ve arıtma merkezleri gibi açık alanlarda sıklıkla ve başarılı bir şekilde uygulanan bir yöntemdir.


Jel Böcek İlaçlama:

Son zamanlarda heşereler için özel olarak geliştirlen jel haşere ilaçları oldukça etkili ve kalıcı çözümler sunmaktadır. Özellikle hamam böceği ve kalorifer böceği gibi haşerelerde kesin olarak çözüm sağlamaktadır. Jel haşere ilaçlarının diğer canılılara herhangi bir zararlı etkisi bulunmamaktadır. Etkileri oldukça kalıcıdır ve yumurtadan çıkan bireylerinde bu ilaçla temas etmesi sonucunda kesin sonuç vermektedir. Jel böcek ilaçlamasında, ilacı yiyen birey anında ölmez. İlacı yiyerek yuvaya dönen birey öldükten sonra yuvadaki diğer bireylerin onu yemesi sonucu tüm koloni zehirleneker ölmektedir.


Zehirli Yem Haşere Uygulaması:

Zehirli yem ilaçlar genellikle fare ve kemirgenlere karşı kullanılmaktadır ve mum blok, fare keki, fare macunu ve fare pastası denilen ilaçlarla yapılmaktadır. Diğer haşereler için kullanılan zehirli yem ilaçlar da bulunmaktadır.


Yapışkan Jel Uygulaması:

Genellikle farelerde kullanılan bu yöntemde fare yapışkanı bir yüzeye yayılarak ortasına yem konur ve yem için gelen fare, tuzağa yapışarak etkisiz hale gelir.


Kokulu Haşere İlaçlaması:

Küçük haşerelerin yoğun olarak bulunduğu ortamlarda tercih edilen bir yöntemdir. Kokulu ilaçlar haşereleri cezbederek yuvalarından çıkmasını ve ilaçla buluşmasını sağlarlar. Genellikle kalorifer dairelerinde, depolarda, bodrum vb. yerlerde çoğalan kalorifer böceği ve pire gibi haşereleri etkisiz hale getirmek için uygulanmaktadır.


Kokusuz İlaç Haşere Uygulaması:

Pülverizatörlerle yapılan kokusuz ilaçlama uygulamalarında ortamdan uzaklaşmanıza gerek yoktur. Kokusuz haşere ilaçları hayvan ve insan sağlığı açısından herhangi bir problem oluşturmamaktadır. Hastane, okul, ofis, işyeri gibi kapalı alanlarda genellikle bu yöntem uygulanmaktadır ve uzun süre etkili bir yöntemdir.


ıı) Biyolojik Haşere Mücadele:

Biyolojik haşere ilaçlama yöntemleri, özellikle haşerelerin üremelerini engellemeyi amaçlamaktadır. Özellikle su birikintileri ve batak gibi yerlere yumurta bırakan haşerelerin üremelerini önlemek amacıyla çeşitli formülasyonlarda kullanılmaktadır.

ııı) Fiziksel Haşere Mücadele:

Fiziksel haşere mücadele yönteminde yürüyen, uçan haşereler ile kemirgenlerin insanların bulunduğu ortama girişlerini ve üreme alanı oluşturmalarını engellemek için, ortamda yuva olabilecek alanların kapatılması, duvar, kapı pervazı ve fayans gibi yerlerdeki çatlakların kapatılması, pencerelerin tellerle kapatılması gibi uygulamaları içeren mücadele yöntemidir. 

0
0
0
2145 Kişi Ziyaret Etti
TAVSİYE EDİLENLER

Sağlık Bakanlığı ve Belediye Onaylı Ruhsatlı Böcek İlaçlama Şirketi

Daha Fazla Gör

Tahta Kurusu İlaçlama

Daha Fazla Gör

Kulağakaçan İlaçlama

Daha Fazla Gör

İstanbul Böcek, Haşere Ev İlaçlama Fiyatları

Daha Fazla Gör
Bültene Kaydolun
Bizi Takip Edin
 • Biyoka İlaçlama
  Tekstilkent Ticaret Merkezi 10AB Blok No:3067 Esenler İstanbul
  0 850 885 1001
  info@biyoka.com.tr
  0 507 352 2492
  İSTANBUL BÖCEK İLAÇLAMA
  İSTANBUL HAŞERE İLAÇLAMA
  İletişim Sayfaları
  Biyoka İlaçlama DİJİTİC E-Ticaret Sistemi İle Hazırlanmıştır.
  Biyoka @ 2015 - Tüm hakkı saklıdır.