info@biyoka.com.tr
0 850 885 1001
0 507 352 2492
Böcek İlaçlama Sıkça Sorulan Sorular

ilaclamayla ilgili sıkca sorulan sorular

 

BÖCEK İLAÇLAMA SIKÇA SORULAN SORULAR (S.S.S)

 

İlaçlama Öncesi Hazırlık Yapmalı mıyım?

İlaçlama  hizmeti almadan öncebir hazırlık  yapılmasına  luzum  yoktur. Ağzı açık gıdalar muhtemel kontamine olabilecek yerlerdir bu nedenle ağzı açık olan gıda bırakılmamalıdır, mutfak çekmecesinde, dolabında  bulunan kaplar, tencere, tabak, bardak gibi eşyalarınızı boşaltmanıza gerek yoktur çünkü dolapların iç tarafına jel ilaçlama uygulanmaktadır. 

 

Böcek İlaçlama Evcil Hayvanlara  Zararlı mıdır?

Kokusuz ilaçlamada kullandığımız ilaçlarımız ve jellerimiz evcil hayvanlar için bir tehlike oluşturmamaktadır. Bazen evcil hayvanlar ilaçlama operatörünü merak edip ilaçlama  tabancasına gelmektedir. Böyle durumlar yaşanmaması için ilaçlama yapılırken evcil hayvanlarınızı başka bir alanda muhafaza etmeniz yeterlidir. Kokulu  ilaçlamada mekanda  hiç bir  canlı ve evcil hayvan olmaması gerekir. Fare ilaçlamasında kullanılan zehirli fare yemleri acı bitrex denilen bir madde içermektedir.  Bu sayede kediler ve köpekler bu yemleri tüketmezler. 

 

İlaçlarınız İnsan Sağlığına Zararlı mıdır?

İlaçlama hizmetimizde kullandığımız tüm ilaçlarımız  T.C. Sağlık Bakanlığı ruhsatlıdır. İlaçlarımız uygulandığı yerde kalır buharlaşma yada taşınma olmaz bu nedenle insan sağlığına zehir etkisi yaratmazlar. Sıvı ilaçlamada kullandığımız sprey ilacımız mikro kapsül teknolojisine sahiptir. Böcekleri öldüren zehirli madde gözle görülmeyecek kadar küçük kapsüllerin içine hapsedilmiştir. Bu mikro kapsüller  insan vücudunda çalışmayacak kadar büyüktür ve insan vücuduna alınsa bile direkt atılmaktadır. Bu özelliği sayesinde  insan sağlığı açısından piyasadaki en güvenli böcek ilacıdır. İlaçlama yaparken uzman personelimiz insan temasının nispeten daha az olduğu yüzeylere uygulama yaparak sizin  sağlığınıza yüksek düzeyde hassasiyet göstermektedir.


İlaçlama Sonrası Temizlik Yapmalı mıyız?

Kullandığımız böcek ilaçları kontakt yani değme etkili olduğundan ilaçlama sonrası temizlik yapılmasını tavsiye etmiyoruz. İlaçlı yerler yıkanıp silinmediği sürece etkisini devam ettirecektir silindiğinde ise etkisi azalacaktır. İlaçlama sonrası  nasıl temizlik yapılır? Temizlik yapılması gerekiyorsa kirlenen yerler lokal olarak yani sadece kirli yüzey temizlenmeli komple silinmemelidir. 

 

İlaçlama Yapılırken Evden Çıkmalı mıyız?

Eğer evinizde yada mekanınızda kokusuz ilaçlama yapılıyorsa evinizi terketmenize gerek yoktur. Bu ilaçlar rahatsız edici koku oluşturmadığından günün her saati uygulanabilir. Hassas koku alan kişiler var ise camların açık olmasıyeterlidir. Kokulu ilaçlama da mekanda hiçbir canlı olmamalıdır. Kokulu ilaçlama da mekanın 2 saat kapalı kalması ve akabinde 30 dk havalandırma işleminden sonra mekanı kullanmaya başlayabilirsiniz. Hem kokulu hem de kokusuz ilaçlama da  astım gibi nefes rahatsızlıkları olan kişilerin ortamda bulunmaması gerekir.


İlaçlama Sonrası Böcekler Ne Zaman Tamamen Yok Olur?

İlaçlamadan sonra ilk bir kaç gün normalin üstünde ölü yada canlı böcek faaliyeti görmeniz olasıdır. Bunun sebebi; tüm haşerenin ilaçtan etkilenmesi için yeterli dozda ilacı vücutlarına deri ve gerekirse yeme suretiyle ağız yoluyla da  alması gerekir. Jel ilaçlar ise  çekici yemlerdir ancak zehir içerirler. Böcekler bunları yemek suretiyle zehri vücutlarına alırlar. Bu jellerin kokusuna gelen böcekler ilk günlerde karşınıza sıklıkla çıkabilmektedir. Bu nedenle görülen böcekler ilacın etkisini gösterir ve öldürülmemelidir. Bu jeli yerler ve 12 saat içinde yavaş yavaş ölürler. Bunun avantajı yuvaya gitmesini sağlamaktır. Bu  sürede yuvaya gider ve orada ölürler diğer bireylerde ölen bireyin karnını yerler ve zehri alırlar. Bu sayede yuvadaki tüm bireyler ölerek koloni yok edilmiş olur. Böcek ilaçlamasında kesin çözüm sağlanmış olur. Sprey ilaçlarımızda yine ani ölüm oluşturmaktan çok kalıcı uzun süren etki  gösterebilmesi ve böceklerin ilaçların etkisini yuvalarına götürmelerine yöneliktir. İlaçlanmış yerden  geçen haşere ilacı alır yuvaya kadar  ilaçla gider yuvadaki böcekler de bu ilaçlı  bireyle anten yada bacakları ile temas ederler ve yuvadaki tüm koloni ilaçla  buluşarak ölür, kalıcı etki sağlanmış olur. 
Evlerde böcekler gıda, nem ve sıcaklık şartlarının uygunluğu nedeniyle bir yılda 12 - 13 kez yumurta bırakabilirler. Yumurta bırakıldıktan sonra bireylerin yumurtadan çıkışı 20 - 22 gün kadar sürmektedir. İlaçlama yapıldığı gün ortamdaki canlı yetişkin bireyler ölecektir. Ancak ölmeden önce yumurta bırakan bireylerin yumurtası 20 gün sonra çatlar ve çıkan yeni  bireylerin de ilaçla buluşması ve ölmesi evdeki  böcek yoğunluğuna göre 35-40 günü bulabilmektedir. Bu nedenle bu süre dolmadan tekrar ilaçlama YAPILMAMALIDIR.

SAYFALAR
KURUMSAL SAYFALAR
İLETİŞİM SAYFALARI
Bültene Kaydolun
Bizi Takip Edin
 • Biyoka İlaçlama
  Tekstilkent Ticaret Merkezi 10AB Blok No:3067 Esenler İstanbul
  0 850 885 1001
  info@biyoka.com.tr
  0 507 352 2492
  İSTANBUL BÖCEK İLAÇLAMA
  İSTANBUL HAŞERE İLAÇLAMA
  İletişim Sayfaları
  Biyoka İlaçlama DİJİTİC E-Ticaret Sistemi İle Hazırlanmıştır.
  Biyoka @ 2015 - Tüm hakkı saklıdır.